- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Motion Scooter Urban Extremes 2022
Motion Scooter Freestyle Scooter Motion Scooter Urban Extremes 2022
Accessories
Loading...
Motion Scooter | Urban Extremes | Black-White 2022
You like it extreme? Then the Urban Extreme from Motion Scooter is just right for you. The Motion Scooter Urban Extreme is the professional version for advanced skaters with initial skills from the age of 6 years. It is suitable for a height of 120 to 150 cm. What makes this scooter a professional freestyle scooter? Its perfectly matched high-end components:
- 115 mm wheels: These wheels ensure maximum speed - perfect for cool stunts in the pipe.
- Maximum resilience: The CNC-milled core makes the reels extremely resilient. In this way you can withstand the permanently high loads during jumps.
- T-Bar: With the unique handlebar, you always have full control of your scooter.
- Simple, elegant design: Gives this scooter a distinctive look.
Even the best components eventually wear out. With the extensive range of spare parts for motion scooters, you are guaranteed to always get the right spare parts for your freestyle scooter.
| Color: | black-and-white |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Wheel size front: | 115mm |
| Handlebar height from footboard: | 78 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 140-150, 160-170, 170+ |
| Age recommendation: | 11-12, 13-14, 16+, 18+ |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | woman, boys, man, girl |
| driving level: | Average, Advanced |
| compression system: | HIC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 60 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 58 cm |
| Weight: | approx. 4 kg |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
| Rear wheel size: | 115mm |
Specifications for Freestyle Scooter Motion Scooter Urban Extremes 2022
Features
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2022 |
| Compression type | HIC |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRGSSPBDTCE |
| Total height | 78cm |
| Wheel diameter | 115mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | noir / blanc |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Motion Urban Extremes Black-White 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | High-performance freestyle scooter designed for speed, durability and advanced park riding |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle ad alte prestazioni progettato per velocità, resistenza e uso in skatepark |
| Description it-IT | Description it-IT: Monopattino freestyle Motion Urban Extremes Black-White 2022 con componenti robusti e performanti. Manubrio: T-Bar 580mm Deck: resistente per freestyle Ruote: 115mm ad alta velocità Cuscinetti: ABEC 9 Compressione: HIC Peso: ~4 kg Altezza: 78 cm Ideale per skatepark e uso avanzato. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle haute performance conçue pour la vitesse, la durabilité et le skatepark |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Motion Urban Extremes Black-White 2022 mit leistungsstarken Komponenten. Lenker: T-Bar 580mm Deck: robust Rollen: 115mm High-Speed Lager: ABEC 9 Kompression: HIC Gewicht: ca. 4 kg Höhe: 78 cm Ideal für Skatepark und fortgeschrittene Fahrer |
| Webcatchline de-CH | Leistungsstarker Freestyle-Scooter für Geschwindigkeit, Haltbarkeit und Skatepark |
Motion Scooter | Urban Extremes | Black-White 2022
You like it extreme? Then the Urban Extreme from Motion Scooter is just right for you. The Motion Scooter Urban Extreme is the professional version for advanced skaters with initial skills from the age of 6 years. It is suitable for a height of 120 to 150 cm. What makes this scooter a professional freestyle scooter? Its perfectly matched high-end components:
- 115 mm wheels: These wheels ensure maximum speed - perfect for cool stunts in the pipe.
- Maximum resilience: The CNC-milled core makes the reels extremely resilient. In this way you can withstand the permanently high loads during jumps.
- T-Bar: With the unique handlebar, you always have full control of your scooter.
- Simple, elegant design: Gives this scooter a distinctive look.
Even the best components eventually wear out. With the extensive range of spare parts for motion scooters, you are guaranteed to always get the right spare parts for your freestyle scooter.
| Color: | black-and-white |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Wheel size front: | 115mm |
| Handlebar height from footboard: | 78 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 140-150, 160-170, 170+ |
| Age recommendation: | 11-12, 13-14, 16+, 18+ |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | woman, boys, man, girl |
| driving level: | Average, Advanced |
| compression system: | HIC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 60 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 58 cm |
| Weight: | approx. 4 kg |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
| Rear wheel size: | 115mm |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.