- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro 2022
Motion Scooter Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro 2022
Accessories
Loading...
motion scooter | Rookie Pro | Black Red 2022
The Rookie Pro is the latest version of Motion's popular freestyle scooter. Due to its size and equipment, the Motion Scooter Rookie Pro is perfect for the youngest skaters from the age of 4 with a height of 100 to 140 cm. The high-quality components make this scooter the perfect entry-level model with which your child can learn to skate quickly and safely:
- 110 mm wheels: This wheel size offers an optimal relationship between speed, acceleration and driving stability
- CNC-milled roll core: Withstands even higher loads during the first stunts
- VT-Bar: Provides a secure hold and good control over the scooter. Also perfect for securing the scooter with a chain or lock.
With the Motion Scooter Rookie Pro, your child gets a high-quality freestyle scooter for their first stunts and tricks in the skate park and on pump tracks. The components withstand high loads and make the scooter a reliable companion. Should a part wear out, all components are available as spare parts.
| Color: | Red Black |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 65 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130, 140-150 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| compression system: | HIC, IHC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 48 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 46 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
Specifications for Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro 2022
Features
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2022 |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRGSSPBDTCE |
| Total height | 65cm |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | rouge / noir |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Motion Rookie Pro 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Entry-level freestyle scooter designed for kids with strong build quality and smooth control for learning tricks |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle per bambini con struttura robusta ideale per imparare i primi trick in sicurezza |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Motion Rookie Pro 2022 progettato per bambini e principianti. Ruote: 110mm Cuscinetti: ABEC 9 Manubrio: 580mm Altezza totale: 65cm Peso: circa 3kg Compressione: HIC / IHC Portata: fino a 100kg Perfetto per imparare freestyle in modo sicuro. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle pour enfants avec construction solide idéale pour apprendre les premiers tricks |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Motion Rookie Pro 2022 für Kinder und Einsteiger. Rollen: 110mm Lager: ABEC 9 Lenker: 580mm Gesamthöhe: 65cm Gewicht: ca. 3kg Kompression: HIC / IHC Belastung: bis 100kg Ideal für Anfänger und erste Tricks. |
| Webcatchline de-CH | Einsteiger Freestyle-Scooter für Kinder mit robuster Bauweise zum sicheren Erlernen von Tricks |
motion scooter | Rookie Pro | Black Red 2022
The Rookie Pro is the latest version of Motion's popular freestyle scooter. Due to its size and equipment, the Motion Scooter Rookie Pro is perfect for the youngest skaters from the age of 4 with a height of 100 to 140 cm. The high-quality components make this scooter the perfect entry-level model with which your child can learn to skate quickly and safely:
- 110 mm wheels: This wheel size offers an optimal relationship between speed, acceleration and driving stability
- CNC-milled roll core: Withstands even higher loads during the first stunts
- VT-Bar: Provides a secure hold and good control over the scooter. Also perfect for securing the scooter with a chain or lock.
With the Motion Scooter Rookie Pro, your child gets a high-quality freestyle scooter for their first stunts and tricks in the skate park and on pump tracks. The components withstand high loads and make the scooter a reliable companion. Should a part wear out, all components are available as spare parts.
| Color: | Red Black |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 65 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130, 140-150 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| compression system: | HIC, IHC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 48 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 46 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.