- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black White 2022
Motion Scooter Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black White 2022
Accessories
Loading...
Motion Scooter | Rookie Pro | Black-White 2022
The Rookie Pro is the latest version of Motion's popular freestyle scooter. Due to its size and equipment, the Motion Scooter Rookie Pro is perfect for the youngest skaters from the age of 4 with a height of 100 to 140 cm. The high-quality components make this scooter the perfect entry-level model with which your child can learn to skate quickly and safely:
- 110 mm wheels: This wheel size offers an optimal relationship between speed, acceleration and driving stability
- CNC-milled roll core: Withstands even higher loads during the first stunts
- VT-Bar: Provides a secure hold and good control over the scooter. Also perfect for securing the scooter with a chain or lock.
With the Motion Scooter Rookie Pro, your child gets a high-quality freestyle scooter for their first stunts and tricks in the skate park and on pump tracks. The components withstand high loads and make the scooter a reliable companion. Should a part wear out, all components are available as spare parts.
| Color: | black silver |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 65 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130, 140-150 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 48 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 46 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
| compression system: | IHC |
Specifications for Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black White 2022
Features
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2022 |
| Compression type | IHC |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRGSSPBDTCE |
| Total height | 65cm |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | noir / blanc |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Motion Rookie Pro Black-White 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Entry-level freestyle scooter designed for kids with durable build and smooth control for learning tricks safely |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle per principianti progettato per bambini con struttura resistente e facile controllo |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Motion Rookie Pro Black-White 2022 ideale per principianti e bambini. Ruote: 110mm Cuscinetti: ABEC 9 Compressione: IHC Manubrio: 580mm Altezza totale: 65 cm Peso: ~3 kg Portata: fino a 100 kg Perfetto per imparare i primi trick in sicurezza. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle pour débutants conçue pour enfants avec structure robuste et contrôle facile |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Motion Rookie Pro Black-White 2022 für Anfänger und Kinder. Rollen: 110mm Lager: ABEC 9 Kompression: IHC Lenker: 580mm Gesamthöhe: 65 cm Gewicht: ~3 kg Belastung: bis 100 kg Ideal für erste Tricks und sicheres Fahren. |
| Webcatchline de-CH | Einsteiger Freestyle-Scooter für Kinder mit robuster Bauweise und einfacher Kontrolle |
Motion Scooter | Rookie Pro | Black-White 2022
The Rookie Pro is the latest version of Motion's popular freestyle scooter. Due to its size and equipment, the Motion Scooter Rookie Pro is perfect for the youngest skaters from the age of 4 with a height of 100 to 140 cm. The high-quality components make this scooter the perfect entry-level model with which your child can learn to skate quickly and safely:
- 110 mm wheels: This wheel size offers an optimal relationship between speed, acceleration and driving stability
- CNC-milled roll core: Withstands even higher loads during the first stunts
- VT-Bar: Provides a secure hold and good control over the scooter. Also perfect for securing the scooter with a chain or lock.
With the Motion Scooter Rookie Pro, your child gets a high-quality freestyle scooter for their first stunts and tricks in the skate park and on pump tracks. The components withstand high loads and make the scooter a reliable companion. Should a part wear out, all components are available as spare parts.
| Color: | black silver |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 65 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130, 140-150 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 48 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 46 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
| compression system: | IHC |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.