- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Madd gear MGP Mgx Charley Dyson 2024
Madd gear Freestyle Scooter Madd gear MGP Mgx Charley Dyson 2024
Accessories
Loading...
Madd Gear Scooter Complete MGP MGX Charley Dyson Turquoise-Black 2022
MGP team rider Charley Dyson has developed his own signature scooter together with the freestyle scooter manufacturer Madd Gear to meet his driving requirements even better. Charley is now 13 years old and has been on the Madd Gear team since 2015. When he joined the MGP Rider Team at the age of 7, he was one of the most talented freestyle scooter riders in the world. MGP and Charley began work on the signature MGX stunt scooter in 2019 to ensure absolute perfection in every respect. Everything about the Charley Signature MGX stunt scooter has been tailored to its needs, from the size and complex graphics to cloud griptape and holographic wheels.
Important Specifications
- Overall Height (from the ground to the top of the handlebars): 81.9 cm
- Weight: 3.55kg
- Deck: 6061 Double Tempered Aluminum Length: 495mm (19.5"), Width: 114mm (4.5") Underside graphics / Die-cast aluminum steering head / Headset: MFX, integrated, HQ | MFX Heavy Duty PP Deck Blocks
- Handlebar: MGP Charley Dyson Low Riser | 4031 Cr-Mo Steel Japan | Height: 584mm (23"), Width: 533mm (21") | Outer diameter: 32mm (default)
- Fork: MFX Voltage | 6061 Aluminum | Compression system: IHC
- Clamp: MFX Cobra X2 | aluminum | double / double | two bolt screws 6mm
- Grips: MGP TPR Swirls Dual | 150mm
- Roles: MGP Charley Dyson Hologram | 120mm x 24mm | Core design: hollow | 2-Tone MGP Proprietary Polyurethane Blend | Bearing: MGP K-2 ABEC-9 High Speed Chrome
- Grip Tape: Charley Dyson Clouds | super strong
- Brake: MFX V2 Composite Blitz Brake | Flex fenders
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 72 cm |
| special function: | Robust, very light |
| handlebar width: | 54 cm |
| Body height (cm): | 120-130, 140-150, 160-170 |
| Age recommendation: | 5-6, 7-8, 9-10 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 120mm |
| compression system: | HIC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 58 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 120mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
Specifications for Freestyle Scooter Madd gear MGP Mgx Charley Dyson 2024
Features
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2024 |
| Compression type | HIC |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRIWYUEPEMO |
| Total height | 72cm |
| Wheel diameter | 120mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | turquoiseturquoise |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Madd Gear MGP MGX Charley Dyson Turquoise Black 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Signature freestyle scooter designed for performance, featuring lightweight construction and pro-level components for park and street riding |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle signature leggero e performante con componenti professionali per skatepark e street |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Madd Gear MGP MGX Charley Dyson 2022 con design signature e componenti professionali. Manubrio Cr-Mo 4031, 584mm Deck 6061 aluminium, 49.5cm Ruote 120mm Cuscinetti ABEC 9 Compressione HIC Peso: 3.55kg Altezza totale: 81.9cm Carico max: 100kg Ideale per rider principianti e intermedi che vogliono migliorare. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle signature légère et performante avec composants professionnels pour skatepark et street |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Signature Freestyle Scooter Madd Gear MGP MGX Charley Dyson 2022 mit Profi-Komponenten. Lenker Cr-Mo 4031, 584mm Deck 6061 Aluminium, 49.5cm Rollen 120mm ABEC 9 Lager HIC Kompression Gewicht 3.55kg Gesamthöhe 81.9cm Max Belastung 100kg Ideal für Anfänger und Fortgeschrittene. |
| Webcatchline de-CH | Leichter Signature Freestyle-Scooter mit Profi-Komponenten für Skatepark und Street |
Specifications for Freestyle Scooter Madd gear MGP Mgx Charley Dyson 2024
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2024 |
| Compression type | HIC |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRIWYUEPEMO |
| Total height | 72cm |
| Wheel diameter | 120mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | turquoiseturquoise |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Madd Gear MGP MGX Charley Dyson Turquoise Black 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Signature freestyle scooter designed for performance, featuring lightweight construction and pro-level components for park and street riding |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle signature leggero e performante con componenti professionali per skatepark e street |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Madd Gear MGP MGX Charley Dyson 2022 con design signature e componenti professionali. Manubrio Cr-Mo 4031, 584mm Deck 6061 aluminium, 49.5cm Ruote 120mm Cuscinetti ABEC 9 Compressione HIC Peso: 3.55kg Altezza totale: 81.9cm Carico max: 100kg Ideale per rider principianti e intermedi che vogliono migliorare. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle signature légère et performante avec composants professionnels pour skatepark et street |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Signature Freestyle Scooter Madd Gear MGP MGX Charley Dyson 2022 mit Profi-Komponenten. Lenker Cr-Mo 4031, 584mm Deck 6061 Aluminium, 49.5cm Rollen 120mm ABEC 9 Lager HIC Kompression Gewicht 3.55kg Gesamthöhe 81.9cm Max Belastung 100kg Ideal für Anfänger und Fortgeschrittene. |
| Webcatchline de-CH | Leichter Signature Freestyle-Scooter mit Profi-Komponenten für Skatepark und Street |
Madd Gear Scooter Complete MGP MGX Charley Dyson Turquoise-Black 2022
MGP team rider Charley Dyson has developed his own signature scooter together with the freestyle scooter manufacturer Madd Gear to meet his driving requirements even better. Charley is now 13 years old and has been on the Madd Gear team since 2015. When he joined the MGP Rider Team at the age of 7, he was one of the most talented freestyle scooter riders in the world. MGP and Charley began work on the signature MGX stunt scooter in 2019 to ensure absolute perfection in every respect. Everything about the Charley Signature MGX stunt scooter has been tailored to its needs, from the size and complex graphics to cloud griptape and holographic wheels.
Important Specifications
- Overall Height (from the ground to the top of the handlebars): 81.9 cm
- Weight: 3.55kg
- Deck: 6061 Double Tempered Aluminum Length: 495mm (19.5"), Width: 114mm (4.5") Underside graphics / Die-cast aluminum steering head / Headset: MFX, integrated, HQ | MFX Heavy Duty PP Deck Blocks
- Handlebar: MGP Charley Dyson Low Riser | 4031 Cr-Mo Steel Japan | Height: 584mm (23"), Width: 533mm (21") | Outer diameter: 32mm (default)
- Fork: MFX Voltage | 6061 Aluminum | Compression system: IHC
- Clamp: MFX Cobra X2 | aluminum | double / double | two bolt screws 6mm
- Grips: MGP TPR Swirls Dual | 150mm
- Roles: MGP Charley Dyson Hologram | 120mm x 24mm | Core design: hollow | 2-Tone MGP Proprietary Polyurethane Blend | Bearing: MGP K-2 ABEC-9 High Speed Chrome
- Grip Tape: Charley Dyson Clouds | super strong
- Brake: MFX V2 Composite Blitz Brake | Flex fenders
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 72 cm |
| special function: | Robust, very light |
| handlebar width: | 54 cm |
| Body height (cm): | 120-130, 140-150, 160-170 |
| Age recommendation: | 5-6, 7-8, 9-10 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 120mm |
| compression system: | HIC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 58 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 120mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
Specifications
| 2 - Variation - Color | Turquoise/Black |
| Tags | |
|---|---|
| Tags |
Image Cleaned - radwan - 13.11.2024
|
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.