Madd gear Stunt Scooter Madd gear MGP Origin Nitro White/Matt 2022
Accessories
Loading...
Madd Gear Scooter Complete MGP Origin Nitro White Matt 2022
With the VX Origin team have you already gained a lot of skate experience and now need a larger freestyle scooter? Then the VX Origin Nitro from MGP Scooter is just right for you. In a sense, he is the big brother of the team model and is suitable for young people from the age of 12 with a body size of 140 to 180 cm. These are the characteristics of the nitro model:
- Uncompromisingly high quality: robot welds and specially hardened materials make this stunt scooter extremely resilient.
- Targeted reinforcements and milled areas make the VX Origin Nitro the lightest scooter ever.
- 120 mm wheels with High Speed Chrome K-3 ABEC 11 ball bearings ensure optimal acceleration and speed
- Specially brake with special PVC coating for high braking power and low wear
The first-class equipment of this stunt scooter is rounded off by its cool design. Unique paintwork and cutouts in the deck give the scooter a unique look. Thanks to the huge upgrade offer, there is no upper limit for the VX Origin Nitro. Just adapt the scooter to your needs!
Specifications for Stunt Scooter Madd gear MGP Origin Nitro White/Matt 2022
Features
| Lenkerhöhe | 660mm |
| Bar Width | 584mm |
| kugellager | Abec 11 |
| Collections | 2022 |
| Farbe | Weiß |
| Compression-Typ | IHC |
| Deck Länge | 508mm |
| Deck Breite | 122mm |
| Geschlecht | Unisex |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| Anzahl der Räder | 2 |
| Gesamtgröße | 89cm |
| Gewicht Einzel | 3.63kg |
| Raddurchmesser | 120mm |
| Headtube Angle | 83° |
| Bar Outer Diameter | 32mm (Regular) |
| Bar Material | Chromstahl 4130 |
| Clamp size | Double |
| Clamp | 2-Bolt |
| Fork type | Aluminium 6061 | Threadless |
| MODEL NAME | MGP Origin Nitro White/Matt |
| Main color | blanc |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Madd Gear MGP Origin Nitro White Matt 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Lightweight and high-performance freestyle scooter designed for progressing riders with pro-level components |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle leggero e performante con componenti professionali per rider in crescita |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Madd Gear MGP Origin Nitro 2022 progettato per rider intermedi e avanzati. Manubrio: 660mm Deck: 6061 Aluminium (50.8cm) Ruote: 120mm Cuscinetti: ABEC 11 Compressione: HIC Altezza totale: 88cm Peso leggero e struttura rinforzata Ideale per velocità, controllo e progressione nei trick. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle légère et performante avec composants professionnels pour riders en progression |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Madd Gear MGP Origin Nitro 2022 für fortgeschrittene Fahrer. Lenker: 660mm Deck: Aluminium 50.8cm Rollen: 120mm Lager: ABEC 11 Kompression: HIC Gesamthöhe: 88cm Leicht und stabil Perfekt für Geschwindigkeit und Tricks. |
| Webcatchline de-CH | Leichter und leistungsstarker Freestyle-Scooter mit Profi-Komponenten für fortgeschrittene Fahrer |
Madd Gear Scooter Complete MGP Origin Nitro White Matt 2022
With the VX Origin team have you already gained a lot of skate experience and now need a larger freestyle scooter? Then the VX Origin Nitro from MGP Scooter is just right for you. In a sense, he is the big brother of the team model and is suitable for young people from the age of 12 with a body size of 140 to 180 cm. These are the characteristics of the nitro model:
- Uncompromisingly high quality: robot welds and specially hardened materials make this stunt scooter extremely resilient.
- Targeted reinforcements and milled areas make the VX Origin Nitro the lightest scooter ever.
- 120 mm wheels with High Speed Chrome K-3 ABEC 11 ball bearings ensure optimal acceleration and speed
- Specially brake with special PVC coating for high braking power and low wear
The first-class equipment of this stunt scooter is rounded off by its cool design. Unique paintwork and cutouts in the deck give the scooter a unique look. Thanks to the huge upgrade offer, there is no upper limit for the VX Origin Nitro. Just adapt the scooter to your needs!
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.