- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black Gold 2022
Motion Scooter Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black Gold 2022
Accessories
Loading...
Motion Scooter | Rookie Pro | Black Gold 2022
The Rookie Pro is the latest version of Motion's popular freestyle scooter. Due to its size and equipment, the Motion Scooter Rookie Pro is perfect for the youngest skaters from the age of 4 with a height of 100 to 140 cm. The high-quality components make this scooter the perfect entry-level model with which your child can learn to skate quickly and safely:
- 110 mm wheels: This wheel size offers an optimal relationship between speed, acceleration and driving stability
- CNC-milled roll core: Withstands even higher loads during the first stunts
- VT-Bar: Provides a secure hold and good control over the scooter. Also perfect for securing the scooter with a chain or lock.
With the Motion Scooter Rookie Pro, your child gets a high-quality freestyle scooter for their first stunts and tricks in the skate park and on pump tracks. The components withstand high loads and make the scooter a reliable companion. Should a part wear out, all components are available as spare parts.
| Color: | Red Black |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 65 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130, 140-150 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| compression system: | HIC, IHC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 48 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 46 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
Specifications for Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black Gold 2022
Features
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2022 |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRGSSPBDTCE |
| Total height | 65cm |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | noir / or |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Motion Scooter Rookie Pro Nero/Oro 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black Gold 2022 |
| Webcatchline it-IT | Monopattino Freestyle Motion Scooter Rookie Pro Nero/Oro 2022 |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Motion Rookie Pro Black Gold 2022 progettato per principianti e giovani rider. Manubrio: 4130 chromoly steel (580mm) Deck: alluminio resistente Ruote: 110mm Cuscinetti: ABEC 9 Altezza totale: 65 cm Peso: circa 3 kg Portata: fino a 100 kg Perfetto per bambini e principianti per imparare i primi trick in sicurezza. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette Freestyle Motion Scooter Rookie Pro Noir/Or 2022 |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Monopattino Freestyle Motion Rookie Pro Black Gold 2022 für Haupt- und Giovanni-Fahrer geplant. Hersteller: 4130 Chromoly-Stahl (580 mm), Deck: widerstandsfähiges Aluminium, Dicke: 110 mm, Sitze: ABEC 9, Gesamthöhe: 65 cm, Gewicht: ca. 3 kg, Tragfähigkeit: bis zu 100 kg, perfekt für Kinder und Anfänger, um die ersten Tricks in Sicherheit zu bringen. |
| Webcatchline de-CH | Leichter Freestyle-Scooter für Anfänger, ideal zum sicheren Erlernen von Tricks |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Pro Black Gold 2022 |
| Product Title fr-CH | Trottinette Freestyle Motion Scooter Rookie Pro Noir/Or 2022 |
| Product Title de-CH | Freestyle-Scooter Motion Scooter Rookie Pro Schwarz-Gold 2022 |
| Webcatchline de-CH | Freestyle-Scooter Motion Scooter Rookie Pro Schwarz-Gold 2022 |
Motion Scooter | Rookie Pro | Black Gold 2022
The Rookie Pro is the latest version of Motion's popular freestyle scooter. Due to its size and equipment, the Motion Scooter Rookie Pro is perfect for the youngest skaters from the age of 4 with a height of 100 to 140 cm. The high-quality components make this scooter the perfect entry-level model with which your child can learn to skate quickly and safely:
- 110 mm wheels: This wheel size offers an optimal relationship between speed, acceleration and driving stability
- CNC-milled roll core: Withstands even higher loads during the first stunts
- VT-Bar: Provides a secure hold and good control over the scooter. Also perfect for securing the scooter with a chain or lock.
With the Motion Scooter Rookie Pro, your child gets a high-quality freestyle scooter for their first stunts and tricks in the skate park and on pump tracks. The components withstand high loads and make the scooter a reliable companion. Should a part wear out, all components are available as spare parts.
| Color: | Red Black |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Handlebar height from footboard: | 65 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130, 140-150 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| compression system: | HIC, IHC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 48 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 46 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.