- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Black White 2022
Motion Scooter Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Black White 2022
Accessories
Loading...
Motion Scooter | Rookie | Black-White 2022
Are you looking for a scooter that you can use to do stunts and cool tricks? Then the Motion Freestylescooter Rookie is just right for you. The stunt scooter is an ideal entry-level model for people between 100cm and 140cm tall, with which you can quickly learn the basics. You will soon have your first practice successes.
Motion Freestylescooter Rookie - made for stunts and tricks
Freestyle or stunt scooters are special scooters that are specially designed for stunts and tricks. This is important because the scooter has to withstand high loads for many tricks. As a freestyle scooter, the Rookie from Motion is designed for these special loads:
- Its aluminum core wheels are particularly stable and can withstand many jumps (plastic wheels would simply be crushed)
- The flex brake puts you in full control of the speed
- The aluminum deck is very light and particularly stable
- The handlebar is made from one piece and reinforced by two Y-struts
- A HIC compression system reliably connects the deck to the handlebars - so nothing wobbles
All of these components make the Motion Rookie a fully-fledged stunt scooter for maximum driving pleasure.
Motion Rookie - a fully-fledged stunt scooter not only for beginners
Motion scooters were developed by real skate professionals. They know what is important for a really good freestyle scooter. For example, to a particularly high resilience. That's why you can rely on high-quality materials with the Motion Freestylescooter Rookie, which really stand up to the special demands in the skate park or in the halfpipe.
And should a part become worn over time, you can simply replace it. In addition to high quality, Motion offers a reliable supply of spare parts with all important parts. Even professional skaters appreciate that.
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Certificate: | EN14619 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 100mm |
| compression system: | HIC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 7 |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 51 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 100mm |
| handlebar height: | 52cm |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| driving level: | Beginner |
| Number of wheels: | two wheels |
| Handlebar height from footboard: | 63 cm |
Specifications for Freestyle Scooter Motion Scooter Rookie Black White 2022
Features
| Bearings | Abec 7 |
| Collections | 2022 |
| Compression type | HIC |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRGSSPBDTCE |
| Total height | 63 cm |
| Wheel diameter | 100mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | noir |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Motion Rookie Black-White 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Entry-level freestyle scooter designed for beginners to learn tricks safely with strong and stable construction |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle per principianti con struttura stabile e resistente ideale per imparare i primi trick |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Motion Rookie Black-White 2022 ideale per principianti. Manubrio: 52 cm altezza / 51 cm larghezza Deck in alluminio leggero e resistente Ruote: 100mm Cuscinetti: ABEC 7 Compressione: HIC Peso: circa 3 kg Altezza totale: 63 cm Perfetto per imparare i primi trick in sicurezza. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle pour débutants avec une construction solide et stable idéale pour apprendre les premiers tricks |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Motion Rookie Black-White 2022 für Einsteiger. Lenkerhöhe: 52 cm / Breite 51 cm Leichtes Aluminium Deck Rollen: 100mm Lager: ABEC 7 Kompression: HIC Gewicht: ca. 3 kg Gesamthöhe: 63 cm Ideal für Anfänger und erste Tricks. |
| Webcatchline de-CH | Einsteiger Freestyle-Scooter mit stabiler und robuster Konstruktion ideal für erste Tricks |
Motion Scooter | Rookie | Black-White 2022
Are you looking for a scooter that you can use to do stunts and cool tricks? Then the Motion Freestylescooter Rookie is just right for you. The stunt scooter is an ideal entry-level model for people between 100cm and 140cm tall, with which you can quickly learn the basics. You will soon have your first practice successes.
Motion Freestylescooter Rookie - made for stunts and tricks
Freestyle or stunt scooters are special scooters that are specially designed for stunts and tricks. This is important because the scooter has to withstand high loads for many tricks. As a freestyle scooter, the Rookie from Motion is designed for these special loads:
- Its aluminum core wheels are particularly stable and can withstand many jumps (plastic wheels would simply be crushed)
- The flex brake puts you in full control of the speed
- The aluminum deck is very light and particularly stable
- The handlebar is made from one piece and reinforced by two Y-struts
- A HIC compression system reliably connects the deck to the handlebars - so nothing wobbles
All of these components make the Motion Rookie a fully-fledged stunt scooter for maximum driving pleasure.
Motion Rookie - a fully-fledged stunt scooter not only for beginners
Motion scooters were developed by real skate professionals. They know what is important for a really good freestyle scooter. For example, to a particularly high resilience. That's why you can rely on high-quality materials with the Motion Freestylescooter Rookie, which really stand up to the special demands in the skate park or in the halfpipe.
And should a part become worn over time, you can simply replace it. In addition to high quality, Motion offers a reliable supply of spare parts with all important parts. Even professional skaters appreciate that.
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 100-110, 120-130 |
| Age recommendation: | 3-4, 5-6, 7-8 |
| Certificate: | EN14619 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 100mm |
| compression system: | HIC |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 7 |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 51 cm |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 100mm |
| handlebar height: | 52cm |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| driving level: | Beginner |
| Number of wheels: | two wheels |
| Handlebar height from footboard: | 63 cm |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.