- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Motion Scooter Urban Pro Black Blue 2022
Motion Scooter Freestyle Scooter Motion Scooter Urban Pro Black Blue 2022
Accessories
Loading...
Motion Scooter | Urban Pro | Black-Blue 2022
With the Urban Pro you get the latest version of the popular model from Motion Scooter. The Motion Scooter Urban Pro is an ideal freestyle scooter for all skaters from the age of 6 with a height of 120 to 150 cm. Perfect for the skate park and pump track - this is ensured by its high-quality workmanship and first-class equipment:
- 110 mm Wheels: The small wheels enable good acceleration and quick reactions
- CNC-milled core: real professional quality. The CNC-milled core permanently withstands even the highest loads during stunts and tricks.
- Cool design: The Motion Scooter Urban Pro comes in a simple, elegant design with a cool retro style.
All components of the Urban pro are optimally matched to each other and processed to a high standard. The Freestyle Scooter offers perfect driving fun without limits for beginners and advanced users. As a beginner, you can look forward to rapid progress and first successes after a short time.
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| handlebar width: | 55 cm |
| Handlebar height from footboard: | 76 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 120-130, 140-150, 160-170 |
| Age recommendation: | 5-6, 7-8, 9-10 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| Number of wheels: | two wheels |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 58 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| compression system: | IHC |
Specifications for Freestyle Scooter Motion Scooter Urban Pro Black Blue 2022
Features
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2022 |
| Compression type | IHC |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRGSSPBDTCE |
| Total height | 76cm |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | bleu |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Motion Urban Pro Black-Blue 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle scooter designed for beginners and intermediate riders with durable build and smooth performance |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle progettato per principianti e intermedi con struttura resistente e guida fluida |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Motion Urban Pro 2022 con struttura resistente e componenti di qualità. Manubrio: 55 cm Altezza: 76 cm Ruote: 110 mm Cuscinetti: ABEC 9 Compressione: IHC Peso: circa 3 kg Portata: fino a 100 kg Ideale per skatepark e uso quotidiano. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle conçue pour débutants et intermédiaires avec construction robuste et conduite fluide |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | reestyle Scooter Motion Urban Pro 2022 mit robuster Konstruktion und hochwertigen Komponenten. Lenkerbreite: 55 cm Höhe: 76 cm Rollen: 110 mm Lager: ABEC 9 Kompression: IHC Gewicht: ca. 3 kg Belastbarkeit: bis 100 kg Ideal für Skatepark und Alltag. |
| Webcatchline de-CH | Freestyle-Scooter für Anfänger und Fortgeschrittene mit robuster Bauweise und sanftem Fahrverhalten |
Motion Scooter | Urban Pro | Black-Blue 2022
With the Urban Pro you get the latest version of the popular model from Motion Scooter. The Motion Scooter Urban Pro is an ideal freestyle scooter for all skaters from the age of 6 with a height of 120 to 150 cm. Perfect for the skate park and pump track - this is ensured by its high-quality workmanship and first-class equipment:
- 110 mm Wheels: The small wheels enable good acceleration and quick reactions
- CNC-milled core: real professional quality. The CNC-milled core permanently withstands even the highest loads during stunts and tricks.
- Cool design: The Motion Scooter Urban Pro comes in a simple, elegant design with a cool retro style.
All components of the Urban pro are optimally matched to each other and processed to a high standard. The Freestyle Scooter offers perfect driving fun without limits for beginners and advanced users. As a beginner, you can look forward to rapid progress and first successes after a short time.
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| handlebar width: | 55 cm |
| Handlebar height from footboard: | 76 cm |
| special function: | Robust |
| Body height (cm): | 120-130, 140-150, 160-170 |
| Age recommendation: | 5-6, 7-8, 9-10 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 110mm |
| Number of wheels: | two wheels |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| handlebar height: | 58 cm |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| Weight: | approx. 3 kg |
| Wheel size front: | 110mm |
| driving level: | beginner, average |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| compression system: | IHC |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.