- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Motion Scooter Xtremes Forest 2022
Motion Scooter Freestyle Scooter Motion Scooter Xtremes Forest 2022
Accessories
Loading...
Motion Scooter | Xtremes | Forest 2022
Ultimate freestyle scooter fun on the street and in the pipe - that's what the Motion Extreme stands for. The high-end freestyle scooter is suitable for children from the age of 7 with a height of 120 to 160 cm. High-quality components and careful processing with robot-welded connections make the stunt scooter a hardcore scooter for experienced drivers. This is in the latest version of the popular stunt scooter:
- Unique «water decal» deck with two-tone T-bar
- 120mm wheels with full core wheels
- High quality ABEC 9 bearings
- Clamp MFX X2 COBRA ALUMINUM DOUBLE for perfect handlebar-fork connection
With this professional scooter there are no longer any limits for you in the skate park or on the street. The Motion Extreme is designed for the toughest stunts and cool tricks. Its high-quality components can withstand the high loads.
| Color: | green, black |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Body height (cm): | 120-130, 140-150, 160-170 |
| Age recommendation: | 7-8, 9-10, 11-12 |
| Certificate: | EN14619 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 120mm |
| driving level: | Average, Advanced |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 60 cm |
| Weight: | approx. 4 kg |
| Wheel size front: | 120mm |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
| Handlebar height from footboard: | 72 cm |
Specifications for Freestyle Scooter Motion Scooter Xtremes Forest 2022
Features
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2022 |
| Max Load | Up to 100 Kg |
| REFERANCE | RRGSSPBDTCE |
| Total height | 72cm |
| Wheel diameter | 120mm |
| WHO | REDWAN |
| Main color | vert / noir |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Motion Xtremes Forest 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | High-performance freestyle scooter designed for advanced riders with durable construction and pro-level components |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle ad alte prestazioni con struttura resistente e componenti professionali per rider avanzati |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Motion Xtremes Forest 2022 con struttura robusta e componenti professionali. Ruote: 120mm full core Deck: water decal design Manubrio: 60cm larghezza Cuscinetti: ABEC 9 Altezza manubrio: 72cm Peso: ~4 kg Portata massima: 100 kg Ideale per skatepark e uso intensivo. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle haute performance avec construction robuste et composants professionnels pour riders avancés |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Motion Xtremes Forest 2022 mit robuster Konstruktion und Profi-Komponenten. Rollen: 120mm Full Core Lenkerbreite: 60cm Lager: ABEC 9 Höhe: 72cm Gewicht: ~4 kg Max Belastung: 100 kg Ideal für Skatepark und fortgeschrittene Fahrer |
| Webcatchline de-CH | Hochleistungs-Freestyle-Scooter mit robuster Bauweise und Profi-Komponenten für fortgeschrittene Fahrer |
Motion Scooter | Xtremes | Forest 2022
Ultimate freestyle scooter fun on the street and in the pipe - that's what the Motion Extreme stands for. The high-end freestyle scooter is suitable for children from the age of 7 with a height of 120 to 160 cm. High-quality components and careful processing with robot-welded connections make the stunt scooter a hardcore scooter for experienced drivers. This is in the latest version of the popular stunt scooter:
- Unique «water decal» deck with two-tone T-bar
- 120mm wheels with full core wheels
- High quality ABEC 9 bearings
- Clamp MFX X2 COBRA ALUMINUM DOUBLE for perfect handlebar-fork connection
With this professional scooter there are no longer any limits for you in the skate park or on the street. The Motion Extreme is designed for the toughest stunts and cool tricks. Its high-quality components can withstand the high loads.
| Color: | green, black |
| Ideal for: | Asphalt & skate park, way to school & free time |
| Body height (cm): | 120-130, 140-150, 160-170 |
| Age recommendation: | 7-8, 9-10, 11-12 |
| Certificate: | EN14619 |
| Item type: | Freestyle scooters |
| Gender: | boys girls |
| Rear wheel size: | 120mm |
| driving level: | Average, Advanced |
| Maximum load: | Up to 100 kg |
| Ball-bearing: | abec 9 |
| Foldable: | no |
| Handlebar adjustable: | no |
| handlebar width: | 60 cm |
| Weight: | approx. 4 kg |
| Wheel size front: | 120mm |
| Brake: | foot brake |
| stand: | no |
| Number of wheels: | two wheels |
| Handlebar height from footboard: | 72 cm |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.