- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024
Grit Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024
Accessories
Loading...
This model is a sturdy version of a scooter designed for the skatepark. The tough Chromoly Steel 4130 is a good option for those looking to master big tricks. Also, this scooter is equipped with a classic and beginner-friendly Threaded compression system.
- Wheels with a spoked core made of nylon.
- Narrow and park-oriented deck
- Peg-cut dropout deck design
- Lightweight with only 3390 g
The Grit Atom 20/21 is a stunt scooter suitable for hitting the skatepark and for riding vert. The rugged chromoly steel bar on this setup is a really good choice for trying new tricks with critical landings. Moreover, with the classic Threaded compression you get an affordable go-to solution for scooter newcomers.
- Wheels with a spoked core made out of nylon - very light, easily exchangeable and particularly suitable for beginners
- Park-orientated Grit pro scooter with a narrow and light deck which is easy to get airborne and very responsive in mid-air
- Peg-cut dropout, saves weight and gives you the option to mount a variety of pegs for an extended grinding surface
- With only 3390g you can immediately feel while driving that this scooter is a true lightweight
Specifications for Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024
Features
| Unit weight | 3.3KG |
| Collections | 2024 |
| Wheel diameter | 100mm |
| Wheel hardness | 85a |
| Bearings | ABEC-7 |
| Bar Height | 500mm / 550mm |
| Deck Width | 101mm |
| Deck Length | 482mm |
| Bar Width | 510mm |
| Color | White |
| Bar Inner Diameter | 28mm |
| Bar Outer Diameter | 32mm (Regular) |
| MODEL NAME | Atom Pro |
| Bar Material | Chromoly Steel 4130 |
| Quantity of wheels | 2 |
| Compression type | Threaded |
| Total height | 75.5cm |
| Axle diameter | 8mm |
| Fork type | Threaded |
| Bar Width | 510mm |
| Bearings | Abec 7 |
| Clamp size | Double |
| Clamp | Alloy Double Clamp 31.9mm |
| Collections | 2024 |
| Deck Length | 482mm |
| Deck Width | 101mm |
| Fork | Hi Tensile Threaded Fork |
| MODEL NAME | Atom Pro White |
| Wheel diameter | 100mm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024 |
| Description it-IT | Der Grit Atom Stunt-Scooter ist das Einsteigermodell für junge Fahrer. Grit ist eine australische Stunt-Scooter-Marke mit jahrelanger Erfahrung in der Entwicklung von Stunt-Scootern. Sie sind vor allem für ihre hochwertigen Stunt-Scooter bekannt.... |
| Description de-CH | Der Grit Atom Stunt-Scooter ist das neue Modell für junge Fahrer. Grit ist eine australische Stunt-Scooter-Marke mit langjähriger Erfahrung in der Entwicklung von Stunt-Scootern. Hier finden Sie alle bekannten hochwertigen Stunt-Scooter. |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Grit Atom Pro Bianco 2024 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino Freestyle Grit Atom Pro Bianco 2024 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Grit Atom Pro Blanche 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Grit Atom Pro Blanche 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Grit Atom Pro Weiß 2024 |
| Description fr-CH | Der Grit Atom Stunt-Scooter ist das Einsteigermodell für junge Fahrer. Grit ist eine australische Stunt-Scooter-Marke mit jahrelanger Erfahrung in der Entwicklung von Stunt-Scootern. Sie sind vor allem für ihre hochwertigen Stunt-Scooter bekannt. |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Grit Atom Pro Weiß 2024 |
Specifications for Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024
| Unit weight | 3.3KG |
| Collections | 2024 |
| Wheel diameter | 100mm |
| Wheel hardness | 85a |
| Bearings | ABEC-7 |
| Bar Height | 500mm / 550mm |
| Deck Width | 101mm |
| Deck Length | 482mm |
| Bar Width | 510mm |
| Color | White |
| Bar Inner Diameter | 28mm |
| Bar Outer Diameter | 32mm (Regular) |
| MODEL NAME | Atom Pro |
| Bar Material | Chromoly Steel 4130 |
| Quantity of wheels | 2 |
| Compression type | Threaded |
| Total height | 75.5cm |
| Axle diameter | 8mm |
| Fork type | Threaded |
| Bar Width | 510mm |
| Bearings | Abec 7 |
| Clamp size | Double |
| Clamp | Alloy Double Clamp 31.9mm |
| Collections | 2024 |
| Deck Length | 482mm |
| Deck Width | 101mm |
| Fork | Hi Tensile Threaded Fork |
| MODEL NAME | Atom Pro White |
| Wheel diameter | 100mm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024 |
| Description it-IT | Der Grit Atom Stunt-Scooter ist das Einsteigermodell für junge Fahrer. Grit ist eine australische Stunt-Scooter-Marke mit jahrelanger Erfahrung in der Entwicklung von Stunt-Scootern. Sie sind vor allem für ihre hochwertigen Stunt-Scooter bekannt.... |
| Description de-CH | Der Grit Atom Stunt-Scooter ist das neue Modell für junge Fahrer. Grit ist eine australische Stunt-Scooter-Marke mit langjähriger Erfahrung in der Entwicklung von Stunt-Scootern. Hier finden Sie alle bekannten hochwertigen Stunt-Scooter. |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Grit Atom Pro Bianco 2024 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino Freestyle Grit Atom Pro Bianco 2024 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Grit Atom Pro Blanche 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Grit Atom Pro White 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Grit Atom Pro Blanche 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Grit Atom Pro Weiß 2024 |
| Description fr-CH | Der Grit Atom Stunt-Scooter ist das Einsteigermodell für junge Fahrer. Grit ist eine australische Stunt-Scooter-Marke mit jahrelanger Erfahrung in der Entwicklung von Stunt-Scootern. Sie sind vor allem für ihre hochwertigen Stunt-Scooter bekannt. |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Grit Atom Pro Weiß 2024 |
This model is a sturdy version of a scooter designed for the skatepark. The tough Chromoly Steel 4130 is a good option for those looking to master big tricks. Also, this scooter is equipped with a classic and beginner-friendly Threaded compression system.
- Wheels with a spoked core made of nylon.
- Narrow and park-oriented deck
- Peg-cut dropout deck design
- Lightweight with only 3390 g
The Grit Atom 20/21 is a stunt scooter suitable for hitting the skatepark and for riding vert. The rugged chromoly steel bar on this setup is a really good choice for trying new tricks with critical landings. Moreover, with the classic Threaded compression you get an affordable go-to solution for scooter newcomers.
- Wheels with a spoked core made out of nylon - very light, easily exchangeable and particularly suitable for beginners
- Park-orientated Grit pro scooter with a narrow and light deck which is easy to get airborne and very responsive in mid-air
- Peg-cut dropout, saves weight and gives you the option to mount a variety of pegs for an extended grinding surface
- With only 3390g you can immediately feel while driving that this scooter is a true lightweight
المواصفات
| 2 - Variation - Color | White |
| علامات التصنيف | |
|---|---|
| علامات التصنيف |
feature cleaned - moayad - 29.92025
|
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.