- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Trotinette Freestyle Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2026
Chilli Trotinette Freestyle Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2026
Accessories
Loading...
THE PERFECT MODEL FOR YOUNG RIDERS WITH HIGH AMBITIONS
The Chilli 5000 is the perfect successor model for all kids who have outgrown the 3000. It is the next step towards the Pro Scooter, with a slightly higher T-Bar, a longer deck and larger wheels. As with all Chilli Pro Scooters, the Chilli 5000 uses only high-end materials, which make the scooter equally light and robust. It is unbeatable in terms of price/performance ratio and is the perfect transition for all kids who want to take scooter riding to the next level.
Hint: The bar should be at belly-button height or only slightly above when standing on the scooter.
Specifications for Trotinette Freestyle Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2026
Features
| Collections | 2024 |
| Roues Dureté | 88a |
| Diamètre roue | 110 mm |
| Roulements | Abec 9 |
| Couleur | Black/Neochrome |
| Barre Hauteur | 600 mm |
| Barre Largeur | 500 mm |
| Largeur Deck | 4.5" (11.5 cm) |
| Longueur Deck | 19.6" (50 cm) |
| Poids à l'unité | 3600g |
| Fork type | 7005 Aluminum |
| Clamp | 2-Bolt Aluminum |
| Type de compression | Chilli Spider HIC |
| Nombre de roues | 2 |
| Barre Matière | 4130 Chromoly steel |
| MODEL NAME | Pro 5000 |
| Hauteur totale | 84cm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 |
| Description it-IT | Il monopattino freestyle Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 è finalmente disponibile nel nostro negozio Freestyle Scooter Complete. Scopri un'ampia selezione di monopattini Chilli... |
| Description de-CH | Der Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 ist endlich in unserem Freestyle Scooter Complete Shop erhältlich. Entdecken Sie eine große Auswahl an Chilli-Scootern... |
| productTitle-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 Nero/Neocromatico 2024 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 Nero/Neocromatico 2024 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 Noir/Néochrome 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 Noir/Néochrome 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Schwarz/Neochrom 2024 |
| Description fr-CH | La trottinette freestyle Chilli Pro 5000 Noir/Néochrome 2024 est enfin disponible dans notre boutique Freestyle Scooter Complete. Découvrez une large sélection de produits Chilli…... |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Schwarz/Neochrom 2024 |
Specifications for Trotinette Freestyle Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2026
| Collections | 2024 |
| Roues Dureté | 88a |
| Diamètre roue | 110 mm |
| Roulements | Abec 9 |
| Couleur | Black/Neochrome |
| Barre Hauteur | 600 mm |
| Barre Largeur | 500 mm |
| Largeur Deck | 4.5" (11.5 cm) |
| Longueur Deck | 19.6" (50 cm) |
| Poids à l'unité | 3600g |
| Fork type | 7005 Aluminum |
| Clamp | 2-Bolt Aluminum |
| Type de compression | Chilli Spider HIC |
| Nombre de roues | 2 |
| Barre Matière | 4130 Chromoly steel |
| MODEL NAME | Pro 5000 |
| Hauteur totale | 84cm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 |
| Description it-IT | Il monopattino freestyle Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 è finalmente disponibile nel nostro negozio Freestyle Scooter Complete. Scopri un'ampia selezione di monopattini Chilli... |
| Description de-CH | Der Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 ist endlich in unserem Freestyle Scooter Complete Shop erhältlich. Entdecken Sie eine große Auswahl an Chilli-Scootern... |
| productTitle-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 Nero/Neocromatico 2024 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 Nero/Neocromatico 2024 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 Noir/Néochrome 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Black/Neochrome 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 Noir/Néochrome 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Schwarz/Neochrom 2024 |
| Description fr-CH | La trottinette freestyle Chilli Pro 5000 Noir/Néochrome 2024 est enfin disponible dans notre boutique Freestyle Scooter Complete. Découvrez une large sélection de produits Chilli…... |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 Schwarz/Neochrom 2024 |
THE PERFECT MODEL FOR YOUNG RIDERS WITH HIGH AMBITIONS
The Chilli 5000 is the perfect successor model for all kids who have outgrown the 3000. It is the next step towards the Pro Scooter, with a slightly higher T-Bar, a longer deck and larger wheels. As with all Chilli Pro Scooters, the Chilli 5000 uses only high-end materials, which make the scooter equally light and robust. It is unbeatable in terms of price/performance ratio and is the perfect transition for all kids who want to take scooter riding to the next level.
Hint: The bar should be at belly-button height or only slightly above when standing on the scooter.
Spécifications
| 2 - Variation - Color | Black/Neochrome |
| Étiquettes | |
|---|---|
| Étiquettes |
Image Cleaned - radwan - 14.11.2024
|
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.