- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026
Chilli Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026
Accessories
Loading...
Chilli Scooter Complete Pro 5000 Greenery 2022
The Chilli 5000 is the right stunt scooter for you if you are to tall for the 3000. It has a wider and longer deck as well as a higher bar so it is perfect for you if you want to take the next step in stunt scootering. The aluminium deck and the chromoly steel bar make the 5000 both light and durable at an absolute incredible price.
Once set up the Chilli 5000 has a height of 84cm
Hint: The bar should not be higher than the belly button while standing on the scooter.
| Available colors | Greenery (green/gold), Blacky (black/gold), red, grey |
| Deck | 7075 aluminium |
| Length | 50 cm |
| Width | 11,5 cm |
| Bar | 4130 chromoly steel |
| Height | 58 cm |
| Width | 50 cm |
| Fork | 7075 aluminium |
| Clamp | 3-Bolt CNC aluminium |
| Wheels | 110mm |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression | HIC |
| Weight | 3,6 kg |
| Height of the scooter | 84 cm |
Specifications for Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026
Features
| Bar Height | 580mm |
| Bar Width | 500mm |
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2024 |
| Color | Greenery |
| Compression type | HIC |
| Deck Length | 19.6" (50cm) |
| Deck Width | 4.52" (11.5cm) |
| Deck | 7075 aluminium |
| Fork | 7075 aluminium |
| Total height | 84cm |
| Unit weight | 3600g |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026 |
| Description it-IT | Il Chilli 5000 è il modello successore ideale per tutti i ragazzi che hanno ormai superato le dimensioni dei modelli 3000 e 4000. Rappresenta il passo successivo verso lo scooter di livello "Pro", grazie a un T-Bar leggermente più alto, una pedana più lunga e ruote di dimensioni maggiori. Come per tutti gli scooter Chilli Pro, anche il Chilli 5000 impiega esclusivamente materiali di alta gamma, che rendono lo scooter al contempo leggero e robusto. È imbattibile in termini di rapporto qualità-prezzo e costituisce il passaggio perfetto per tutti i ragazzi che desiderano portare la propria esperienza di riding a un livello superiore. |
| Description de-CH | Der Chilli 5000 ist das perfekte Nachfolgemodell für alle Kinder, die aus den Modellen 3000 und 4000 herausgewachsen sind. Er stellt den nächsten Schritt hin zum Pro Scooter dar – mit einer etwas höheren T-Bar, einem längeren Deck und größeren Rädern. Wie bei allen Chilli Pro Scootern kommen auch beim Chilli 5000 ausschließlich hochwertige Materialien zum Einsatz, die den Scooter gleichermaßen leicht und robust machen. In puncto Preis-Leistungs-Verhältnis ist er unschlagbar und bildet den perfekten Übergang für alle Kinder, die das Scooterfahren auf das nächste Level heben möchten. |
| productTitle-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026... |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026 |
Specifications for Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026
| Bar Height | 580mm |
| Bar Width | 500mm |
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2024 |
| Color | Greenery |
| Compression type | HIC |
| Deck Length | 19.6" (50cm) |
| Deck Width | 4.52" (11.5cm) |
| Deck | 7075 aluminium |
| Fork | 7075 aluminium |
| Total height | 84cm |
| Unit weight | 3600g |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026 |
| Description it-IT | Il Chilli 5000 è il modello successore ideale per tutti i ragazzi che hanno ormai superato le dimensioni dei modelli 3000 e 4000. Rappresenta il passo successivo verso lo scooter di livello "Pro", grazie a un T-Bar leggermente più alto, una pedana più lunga e ruote di dimensioni maggiori. Come per tutti gli scooter Chilli Pro, anche il Chilli 5000 impiega esclusivamente materiali di alta gamma, che rendono lo scooter al contempo leggero e robusto. È imbattibile in termini di rapporto qualità-prezzo e costituisce il passaggio perfetto per tutti i ragazzi che desiderano portare la propria esperienza di riding a un livello superiore. |
| Description de-CH | Der Chilli 5000 ist das perfekte Nachfolgemodell für alle Kinder, die aus den Modellen 3000 und 4000 herausgewachsen sind. Er stellt den nächsten Schritt hin zum Pro Scooter dar – mit einer etwas höheren T-Bar, einem längeren Deck und größeren Rädern. Wie bei allen Chilli Pro Scootern kommen auch beim Chilli 5000 ausschließlich hochwertige Materialien zum Einsatz, die den Scooter gleichermaßen leicht und robust machen. In puncto Preis-Leistungs-Verhältnis ist er unschlagbar und bildet den perfekten Übergang für alle Kinder, die das Scooterfahren auf das nächste Level heben möchten. |
| productTitle-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro 5000 2026 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026... |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro 5000 2026 |
Chilli Scooter Complete Pro 5000 Greenery 2022
The Chilli 5000 is the right stunt scooter for you if you are to tall for the 3000. It has a wider and longer deck as well as a higher bar so it is perfect for you if you want to take the next step in stunt scootering. The aluminium deck and the chromoly steel bar make the 5000 both light and durable at an absolute incredible price.
Once set up the Chilli 5000 has a height of 84cm
Hint: The bar should not be higher than the belly button while standing on the scooter.
| Available colors | Greenery (green/gold), Blacky (black/gold), red, grey |
| Deck | 7075 aluminium |
| Length | 50 cm |
| Width | 11,5 cm |
| Bar | 4130 chromoly steel |
| Height | 58 cm |
| Width | 50 cm |
| Fork | 7075 aluminium |
| Clamp | 3-Bolt CNC aluminium |
| Wheels | 110mm |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression | HIC |
| Weight | 3,6 kg |
| Height of the scooter | 84 cm |
المواصفات
| 2 - Variation - Color | Greenery |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.