Chilli Freestyle Scooter Chilli Pro Reaper 2024
Accessories
Loading...
Chilli Scooter Complete Pro Reaper Grim 2022
A great allround beginner stunt scooter with high-quality parts and an awesome price. The Reaper is extremely robust but still light enough to do all the tricks you have ever wanted to. If you upgrade to a bigger brake you can also ride 120mm wheels on the Reaper deck. To make it even easier for you, we will pre-assemble the scooter for you. The only thing left for you to do is to attach the bar to the deck and start riding!
The height of the complete scooter once it is set up is 84cm.
A little hint: The bar should not be higher than the belly button when you are standing on the scooter.
| Available Colors | Black (Grim), red (Fire), black/blue (Wave), ice blue (Ice), black/orange (Sun), shiny blue (Ocean), shiny gold (Crown), Shiny Gold Complete |
| Deck | 6061 aluminium |
| Length | 50 cm |
| Width | 11,5 cm |
| Bar | 4130 chromoly steel |
| Height | 58 cm |
| Width | 58 cm |
| Fork | 7003 aluminium |
| Clamp | 3-Bolt CNC aluminium |
| Wheels | 110 mm |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression | Chilli Spider HIC |
| Weight | 3,8 kg |
| Height of the scooter | 84 cm |
Specifications for Freestyle Scooter Chilli Pro Reaper 2024
Features
| Bar Height | 580mm |
| Bar Material | Chrome steel 4130 |
| Bar Width | 580mm |
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2024 |
| Compression type | HIC |
| Deck Length | 19.6" (50cm) |
| Deck Width | 4.52" (11.5cm) |
| Deck | 6061 Aluminum |
| Fork | 7003 Slim Cut Aluminum |
| PUBLICATION | 1 |
| Total height | 84cm |
| Unit weight | 3800g |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| Main color | noir |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Chilli Pro Reaper 2024 |
| Webcatchline en-GB/IE | High-performance freestyle scooter with durable build and professional-grade components for beginners and advanced riders |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle ad alte prestazioni con struttura resistente e componenti professionali per principianti e avanzati |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Chilli Pro Reaper 2024 con struttura in alluminio resistente e componenti professionali. Manubrio: Chromstahl 4130, 580mm Deck: 6061 Aluminum, 50cm Ruote: 110mm Cuscinetti: ABEC 9 Compressione: HIC Peso: 3,8 kg Altezza: 84 cm Ideale per skatepark e trick avanzati. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle haute performance avec construction robuste et composants professionnels pour débutants et avancés |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro Reaper 2024 mit robuster Aluminiumkonstruktion und Profi-Komponenten. Lenker: Chromstahl 4130, 580mm Deck: 6061 Aluminium, 50cm Rollen: 110mm Lager: ABEC 9 Kompression: HIC Gewicht: 3,8 kg Höhe: 84 cm Ideal für Skatepark und Tricks. |
| Webcatchline de-CH | Hochleistungs-Freestyle-Scooter mit robuster Bauweise und Profi-Komponenten für Einsteiger und Fortgeschrittene |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Chilli Pro Reaper 2024 |
| webcatchline-it_IT | Monopattino freestyle ad alte prestazioni con struttura resistente e componenti di livello professionale, adatto sia ai principianti che ai rider più esperti. |
| webcatchline-fr_CH | Trottinette freestyle haute performance, robuste et dotée de composants de qualité professionnelle, pour les débutants comme pour les riders confirmés. |
| Description en-GB | Chilli Scooter Complete Pro Reaper Grim 2022 An excellent beginner stunt scooter with high-quality parts and an exceptional price. The Reaper is extremely robust yet still light enough to perform all the tricks you've always wanted. If you upgrade to a larger brake, you can also mount 120mm wheels on the Reaper deck. To make things even easier, we'll pre-assemble the scooter for you. All you have to do is attach the bar to the deck and start riding! The complete scooter stands 84cm tall when assembled. A helpful tip: the bar should not be higher than your navel when you're standing on the scooter. Specifications Available Colors: Black (Gloom), Red (Fire), Black/Blue (Wave), Glacier Blue (Ice), Black/Orange (Sun), Brilliant Blue (Ocean), Brilliant Gold (Crown), Brilliant Gold (Full) Deck: 6061 Aluminum Length: 60 cm Width: 11.5 cm Bar: 4130 Chromoly Steel Height: 58 cm Width: 58 cm Fork: 7003 Aluminum CNC Aluminum 3-Bolt Clamp Wheels: 110 mm Bearings: ABEC 9 Compression: Chilli Spider HIC Weight: 3.8 kg Scooter Height: 84 cm |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro Reaper 2024 |
Chilli Scooter Complete Pro Reaper Grim 2022
A great allround beginner stunt scooter with high-quality parts and an awesome price. The Reaper is extremely robust but still light enough to do all the tricks you have ever wanted to. If you upgrade to a bigger brake you can also ride 120mm wheels on the Reaper deck. To make it even easier for you, we will pre-assemble the scooter for you. The only thing left for you to do is to attach the bar to the deck and start riding!
The height of the complete scooter once it is set up is 84cm.
A little hint: The bar should not be higher than the belly button when you are standing on the scooter.
| Available Colors | Black (Grim), red (Fire), black/blue (Wave), ice blue (Ice), black/orange (Sun), shiny blue (Ocean), shiny gold (Crown), Shiny Gold Complete |
| Deck | 6061 aluminium |
| Length | 50 cm |
| Width | 11,5 cm |
| Bar | 4130 chromoly steel |
| Height | 58 cm |
| Width | 58 cm |
| Fork | 7003 aluminium |
| Clamp | 3-Bolt CNC aluminium |
| Wheels | 110 mm |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression | Chilli Spider HIC |
| Weight | 3,8 kg |
| Height of the scooter | 84 cm |
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.