- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Trotinette Freestyle Triad Oath Billy Watts 2019
Triad Oath Trotinette Freestyle Triad Oath Billy Watts 2019
Accessories
Loading...
Triad Scooter Completes Billy Watts 2019
The Billy Watts Signature complete is certainly something special. If you’re looking to shred like Billy Watts when you’re at the skatepark then look no further. With Riot bars, the all new Psychic deck and the brand new Oath Lattice wheels with his signature graphic this is the complete that everyone is going to want. Tested and approved by the man himself.
The colour and finish was hand picked by Billy Watts, the blood red deck is simply beautiful. With a slight sparkle through the colour this complete will shine in the sunlight.
KEY FEATURES
- Triad Billy Watts signature Psychic 4.7″ x 19.5″ (120mm x 495mm) deck with Mini Gridlock system
- Riot 4130 double butted Chromoly steel bars
- Oath Bermuda grips
- Triad Fend Off V2 Fender/brake system
- Oath Shadow SCS/HIC 6061 Aluminium forged and CNC fork
- 110mm x 26mm Oath Billy Watts Signature Lattice wheels
- Oath Cage V2 oversize 2 bolt clamp
Specifications for Trotinette Freestyle Triad Oath Billy Watts 2019
Features
| Poids à l'unité | 3.35kg |
| Fork type | 6061-T6 Aluminium |
| MODEL NAME | Billy Watts |
| Collections | 2019 |
| Diamètre roue | 110mm |
| Roulements | Abec 9 |
| Barre Hauteur | 600mm |
| Largeur Deck | 120mm |
| Longueur Deck | 495mm |
| Barre Largeur | 560mm |
| Couleur | Matt Black |
| Barre Matière | Acier chromé 4130 |
| Hauteur totale | 85cm |
| Clamp | 2-Bolt Aluminum |
| Conflict | Image missing |
| assortmentState | ProductData Conflict to approve for Purchase |
| Error Title | Image download error |
| Error Description | Supported formats for images are PNG and JPEG. The download URL must be publicly accessible. Please make sure your server is able to handle multiple parallel downloads. To force a retry, make sure the image url has changed. |
| Main color | noir |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Webcatchline it-IT | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Triad Billy Watts 2019 con componenti professionali e design signature. Deck Psychic 4.7″ x 19.5″ (120mm x 495mm) Bar Riot Chromoly steel Fork Oath Shadow SCS/HIC Ruote 110mm Oath Lattice Clamp Oath Cage V2 Cuscinetti non specificati (alta qualità) Design premium testato dal rider professionista Billy Watts. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle Triad Serment Billy Watts 2019... |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Triad Billy Watts 2019 mit Signature-Design und Premium-Komponenten. Deck Psychic 4.7″ x 19.5″ Riot Chromoly Stahl Bar Oath Shadow Fork 110mm Oath Lattice Rollen Oath Cage Clamp Hochwertige Komponenten für Profis Entwickelt und getestet von Billy Watts. |
| Webcatchline de-CH | Signature Freestyle-Scooter für fortgeschrittene Fahrer mit Premium-Komponenten und hoher Leistung |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Triad Serment Billy Watts 2019 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
Specifications for Trotinette Freestyle Triad Oath Billy Watts 2019
| Poids à l'unité | 3.35kg |
| Fork type | 6061-T6 Aluminium |
| MODEL NAME | Billy Watts |
| Collections | 2019 |
| Diamètre roue | 110mm |
| Roulements | Abec 9 |
| Barre Hauteur | 600mm |
| Largeur Deck | 120mm |
| Longueur Deck | 495mm |
| Barre Largeur | 560mm |
| Couleur | Matt Black |
| Barre Matière | Acier chromé 4130 |
| Hauteur totale | 85cm |
| Clamp | 2-Bolt Aluminum |
| Conflict | Image missing |
| assortmentState | ProductData Conflict to approve for Purchase |
| Error Title | Image download error |
| Error Description | Supported formats for images are PNG and JPEG. The download URL must be publicly accessible. Please make sure your server is able to handle multiple parallel downloads. To force a retry, make sure the image url has changed. |
| Main color | noir |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Webcatchline it-IT | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Description it-IT | Monopattino freestyle Triad Billy Watts 2019 con componenti professionali e design signature. Deck Psychic 4.7″ x 19.5″ (120mm x 495mm) Bar Riot Chromoly steel Fork Oath Shadow SCS/HIC Ruote 110mm Oath Lattice Clamp Oath Cage V2 Cuscinetti non specificati (alta qualità) Design premium testato dal rider professionista Billy Watts. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle Triad Serment Billy Watts 2019... |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Triad Billy Watts 2019 mit Signature-Design und Premium-Komponenten. Deck Psychic 4.7″ x 19.5″ Riot Chromoly Stahl Bar Oath Shadow Fork 110mm Oath Lattice Rollen Oath Cage Clamp Hochwertige Komponenten für Profis Entwickelt und getestet von Billy Watts. |
| Webcatchline de-CH | Signature Freestyle-Scooter für fortgeschrittene Fahrer mit Premium-Komponenten und hoher Leistung |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Triad Serment Billy Watts 2019 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
| Webcatchline de-CH | Freestyle Scooter Triad Oath Billy Watts 2019 |
Triad Scooter Completes Billy Watts 2019
The Billy Watts Signature complete is certainly something special. If you’re looking to shred like Billy Watts when you’re at the skatepark then look no further. With Riot bars, the all new Psychic deck and the brand new Oath Lattice wheels with his signature graphic this is the complete that everyone is going to want. Tested and approved by the man himself.
The colour and finish was hand picked by Billy Watts, the blood red deck is simply beautiful. With a slight sparkle through the colour this complete will shine in the sunlight.
KEY FEATURES
- Triad Billy Watts signature Psychic 4.7″ x 19.5″ (120mm x 495mm) deck with Mini Gridlock system
- Riot 4130 double butted Chromoly steel bars
- Oath Bermuda grips
- Triad Fend Off V2 Fender/brake system
- Oath Shadow SCS/HIC 6061 Aluminium forged and CNC fork
- 110mm x 26mm Oath Billy Watts Signature Lattice wheels
- Oath Cage V2 oversize 2 bolt clamp
Spécifications
| 2 - Variation - Color | Matt Black |
| Étiquettes | |
|---|---|
| Étiquettes |
feature cleaned - moayad - 29.92025
|
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.