- All Products
- SCOOTERS
- Stunt Scooter Parts
- Pro Scooter Deck Spacers
- Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024
Chilli Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024
Accessories
Loading...
THE ENTRY LEVEL STUNT SCOOTER FOR AESTHETES
The Chilli Rocky V2 and V3 is the perfect entry-level model for young riders with a strong sense of design. The robust T-bar made of reinforced steel is equipped with a unique honeycomb pattern, which gives the scooter, together with the neochrome deck, a particularly noble look. The 50 cm long and 11.5 cm wide aluminum deck provides enough space for a firm stand. In addition, the scooter has a universal HIC compression system and 110 mm aluminum core wheels with ABEC 9 Bearings.
Buying tip: The T-bar should be at maximum navel height or only slightly above when standing on the scooter.
Specifications for Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024
Features
| Unit weight | 3650g |
| Collections | 2024 |
| Color | Blue Neochrome |
| Bar Height | 580mm |
| Bar Width | 560mm |
| Deck Length | 19.6" (50cm) |
| Deck Width | 4.52" (11.5cm) |
| Wheel diameter | 110mm |
| Bearings | Abec 9 |
| Wheel hardness | 88a |
| Bar Material | Strengthened Steel |
| Fork type | Steel |
| Clamp | 2-Bolt Aluminum |
| Compression type | HIC |
| Total height | 82cm |
| MODEL NAME | Pro Rocky Vol 3 |
| Main color | bleu |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle scooter with durable build and stylish neochrome design for park riding and tricks |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle resistente con design neochrome ideale per skatepark e trick |
| Description it-IT | Il monopattino freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 è finalmente disponibile nel nostro negozio Freestyle Scooter Complete. Scopri un'ampia selezione di marchi. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 mit modernem Design und robuster Bauweise. Robuste Konstruktion für Freestyle Auffälliges Neochrome-Design Ideal für Skatepark und Tricks Langlebig für intensiven Einsatz Perfekt für Einsteiger und Fortgeschrittene. |
| Webcatchline de-CH | Robuster Freestyle-Scooter mit Neochrome-Design, ideal für Skatepark und Tricks |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Description fr-CH | La trottinette freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 est enfin disponible dans notre boutique Freestyle Scooter Complete. Découvrez une large sélection de la marque. |
| Webcatchline de-CH | Der Freestyle-Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 ist endlich in unserem Shop für komplette Freestyle-Scooter erhältlich. Entdecken Sie eine große Auswahl an Marken. |
Specifications for Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024
| Unit weight | 3650g |
| Collections | 2024 |
| Color | Blue Neochrome |
| Bar Height | 580mm |
| Bar Width | 560mm |
| Deck Length | 19.6" (50cm) |
| Deck Width | 4.52" (11.5cm) |
| Wheel diameter | 110mm |
| Bearings | Abec 9 |
| Wheel hardness | 88a |
| Bar Material | Strengthened Steel |
| Fork type | Steel |
| Clamp | 2-Bolt Aluminum |
| Compression type | HIC |
| Total height | 82cm |
| MODEL NAME | Pro Rocky Vol 3 |
| Main color | bleu |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle scooter with durable build and stylish neochrome design for park riding and tricks |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle resistente con design neochrome ideale per skatepark e trick |
| Description it-IT | Il monopattino freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 è finalmente disponibile nel nostro negozio Freestyle Scooter Complete. Scopri un'ampia selezione di marchi. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 mit modernem Design und robuster Bauweise. Robuste Konstruktion für Freestyle Auffälliges Neochrome-Design Ideal für Skatepark und Tricks Langlebig für intensiven Einsatz Perfekt für Einsteiger und Fortgeschrittene. |
| Webcatchline de-CH | Robuster Freestyle-Scooter mit Neochrome-Design, ideal für Skatepark und Tricks |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 |
| Description fr-CH | La trottinette freestyle Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 est enfin disponible dans notre boutique Freestyle Scooter Complete. Découvrez une large sélection de la marque. |
| Webcatchline de-CH | Der Freestyle-Scooter Chilli Pro Rocky Vol 3 2024 ist endlich in unserem Shop für komplette Freestyle-Scooter erhältlich. Entdecken Sie eine große Auswahl an Marken. |
THE ENTRY LEVEL STUNT SCOOTER FOR AESTHETES
The Chilli Rocky V2 and V3 is the perfect entry-level model for young riders with a strong sense of design. The robust T-bar made of reinforced steel is equipped with a unique honeycomb pattern, which gives the scooter, together with the neochrome deck, a particularly noble look. The 50 cm long and 11.5 cm wide aluminum deck provides enough space for a firm stand. In addition, the scooter has a universal HIC compression system and 110 mm aluminum core wheels with ABEC 9 Bearings.
Buying tip: The T-bar should be at maximum navel height or only slightly above when standing on the scooter.
المواصفات
| 2 - Variation - Color | Blue neochrome |
| علامات التصنيف | |
|---|---|
| علامات التصنيف |
Image Cleaned - radwan - 14.11.2024
|
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.