Madd gear Freestyle Scooter Madd gear MGP Vx9 Shredder Green/Black 2024
Accessories
Loading...
Madd Gear Scooter Complete MGP VX9 Shredder Green Black 2022
THE VX9 SHREDDER STUNT SCOOTER IS DESIGNED SPECIFICALLY WITH THE YOUNGER RIDER IN MIND. WITH A SHORTER DECK AND LOWER BARS, THE VX9 SHREDDER IS PERFECTLY BALANCED AND EFFORTLESS TO CONTROL FOR RIDERS 4 YEARS AND UP WANTING TO STEP UP THEIR STREET OR PARK RIDING GAME. THE VX9 SHREDDER STUNT SCOOTER IS NOW 10% LIGHTER YET RETAINS MADD GEAR’S REPUTATION FOR INDUSTRY LEADING DURABILITY AND STRENGTH. WITH A COMPLETE WEIGHT OF JUST 3.31 KG / 7.29 LBS.
AT A GLANCE:
DECK: MGP 83° INTEGRATED LIGHT-AF HEADTUBE, MGP GEN-9 CONVEX PROFILE 6061 ALUMINUM T4 & T6 HEAT TREATED EXTRUSION WITH INTERNAL FLUTING / AVAILABLE IN 17” X 4.5”
FORK: THREADLESS HIGH-TEN IHC WITH CUTOUT
CLAMP: 6061 X2 FITTED ALUMINUM DOUBLE
BARS: MGP LOW RISER 18” W X 22” T 4031 JAPANESE CHROMOLY / STANDARD DIAMETER WITH INTERNAL FLUTING
GRIPS: 150MM FLANGELESS MFX SOFT TPR SWIRLS GRIPS WITH NYLON BAR-ENDS
WHEELS: 110MM FORCE ALUMINUM CORE WITH MGP PROPRIETARY POLYURETHANE BLEND
BRAKE: MFX V2 COMPOSITE BLITZ
HARDWARE: 6MM
WEIGHT: 3.31KG / 7.29LBS
Specifications for Freestyle Scooter Madd gear MGP Vx9 Shredder Green/Black 2024
Features
| Bar Height | 550mm |
| Bar Width | 450mm |
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2024 |
| Color | Green |
| Compression type | HIC |
| Deck Length | 17" (43.18cm) |
| Deck Width | 4.5" (11.4cm) |
| Gender | Junior |
| Max Load | up to 60 kg |
| Quantity of wheels | 2 |
| Total height | 77.5cm |
| Unit weight | 3310g |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| Main color | vert / noir |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Madd Gear MGP VX9 Shredder 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Madd gear MGP Vx9 Shredder Green/Black 2024 |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle junior leggero e facile da controllare, ideale per bambini |
| Description it-IT | Description it-IT: Monopattino freestyle Madd Gear MGP VX9 Shredder 2022 progettato per giovani rider. Manubrio: 550mm Deck: 6061 aluminum (17") Ruote: 110mm Cuscinetti: ABEC 9 Peso: 3,31 kg Altezza: 77,5 cm Portata: fino a 60 kg Perfetto per bambini e principianti nel freestyle. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette Freestyle Madd Gear MGP Vx9 Shredder Vert/Noir 2024 |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Junior Freestyle Scooter Madd Gear MGP VX9 Shredder 2022 für junge Fahrer. Lenker: 550mm Deck: 6061 Aluminium (17") Rollen: 110mm Lager: ABEC 9 Gewicht: 3,31 kg Höhe: 77,5 cm Belastung: bis 60 kg Ideal für Kinder und Anfänger. |
| Webcatchline de-CH | Freestyle-Scooter Madd Gear MGP VX9 Shredder Grün/Schwarz 2024 |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Madd Gear MGP Vx9 Shredder Verde/Nero 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Madd gear MGP Vx9 Shredder Green/Black 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette Freestyle Madd Gear MGP Vx9 Shredder Vert/Noir 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle-Scooter Madd Gear MGP VX9 Shredder Grün/Schwarz 2024 |
Specifications for Freestyle Scooter Madd gear MGP Vx9 Shredder Green/Black 2024
| Bar Height | 550mm |
| Bar Width | 450mm |
| Bearings | Abec 9 |
| Collections | 2024 |
| Color | Green |
| Compression type | HIC |
| Deck Length | 17" (43.18cm) |
| Deck Width | 4.5" (11.4cm) |
| Gender | Junior |
| Max Load | up to 60 kg |
| Quantity of wheels | 2 |
| Total height | 77.5cm |
| Unit weight | 3310g |
| Wheel diameter | 110mm,120mm |
| Main color | vert / noir |
| Product Nature - Scooter (17) | Freestyle scooter |
| SIZE_CPN_17 | empty |
| All sports | Scooter |
| Product Title it-IT | Monopattino Freestyle Madd Gear MGP VX9 Shredder 2022 |
| Webcatchline en-GB/IE | Freestyle Scooter Madd gear MGP Vx9 Shredder Green/Black 2024 |
| Webcatchline it-IT | Monopattino freestyle junior leggero e facile da controllare, ideale per bambini |
| Description it-IT | Description it-IT: Monopattino freestyle Madd Gear MGP VX9 Shredder 2022 progettato per giovani rider. Manubrio: 550mm Deck: 6061 aluminum (17") Ruote: 110mm Cuscinetti: ABEC 9 Peso: 3,31 kg Altezza: 77,5 cm Portata: fino a 60 kg Perfetto per bambini e principianti nel freestyle. |
| Webcatchline fr-CH | Trottinette Freestyle Madd Gear MGP Vx9 Shredder Vert/Noir 2024 |
| Brand | Micro |
| gender | unisex |
| Description de-CH | Junior Freestyle Scooter Madd Gear MGP VX9 Shredder 2022 für junge Fahrer. Lenker: 550mm Deck: 6061 Aluminium (17") Rollen: 110mm Lager: ABEC 9 Gewicht: 3,31 kg Höhe: 77,5 cm Belastung: bis 60 kg Ideal für Kinder und Anfänger. |
| Webcatchline de-CH | Freestyle-Scooter Madd Gear MGP VX9 Shredder Grün/Schwarz 2024 |
| productTitle-it_IT | Monopattino Freestyle Madd Gear MGP Vx9 Shredder Verde/Nero 2024 |
| Product Title en-GB/IE | Freestyle Scooter Madd gear MGP Vx9 Shredder Green/Black 2024 |
| Product Title fr-CH | Trottinette Freestyle Madd Gear MGP Vx9 Shredder Vert/Noir 2024 |
| Product Title de-CH | Freestyle-Scooter Madd Gear MGP VX9 Shredder Grün/Schwarz 2024 |
Madd Gear Scooter Complete MGP VX9 Shredder Green Black 2022
THE VX9 SHREDDER STUNT SCOOTER IS DESIGNED SPECIFICALLY WITH THE YOUNGER RIDER IN MIND. WITH A SHORTER DECK AND LOWER BARS, THE VX9 SHREDDER IS PERFECTLY BALANCED AND EFFORTLESS TO CONTROL FOR RIDERS 4 YEARS AND UP WANTING TO STEP UP THEIR STREET OR PARK RIDING GAME. THE VX9 SHREDDER STUNT SCOOTER IS NOW 10% LIGHTER YET RETAINS MADD GEAR’S REPUTATION FOR INDUSTRY LEADING DURABILITY AND STRENGTH. WITH A COMPLETE WEIGHT OF JUST 3.31 KG / 7.29 LBS.
AT A GLANCE:
DECK: MGP 83° INTEGRATED LIGHT-AF HEADTUBE, MGP GEN-9 CONVEX PROFILE 6061 ALUMINUM T4 & T6 HEAT TREATED EXTRUSION WITH INTERNAL FLUTING / AVAILABLE IN 17” X 4.5”
FORK: THREADLESS HIGH-TEN IHC WITH CUTOUT
CLAMP: 6061 X2 FITTED ALUMINUM DOUBLE
BARS: MGP LOW RISER 18” W X 22” T 4031 JAPANESE CHROMOLY / STANDARD DIAMETER WITH INTERNAL FLUTING
GRIPS: 150MM FLANGELESS MFX SOFT TPR SWIRLS GRIPS WITH NYLON BAR-ENDS
WHEELS: 110MM FORCE ALUMINUM CORE WITH MGP PROPRIETARY POLYURETHANE BLEND
BRAKE: MFX V2 COMPOSITE BLITZ
HARDWARE: 6MM
WEIGHT: 3.31KG / 7.29LBS
المواصفات
| 2 - Variation - Color | Green/Black |
| علامات التصنيف | |
|---|---|
| علامات التصنيف |
Image Cleaned - radwan - 13.11.2024
|
To install this Web App in your iPhone/iPad press
and then Add to Home Screen.